Szabványkereső

Hivatkozási szám, azonosító jelzet, vagy a szabványcímben előforduló kulcsszó szerinti keresés:


ICS (a szabványok nemzetközi osztályozási rendszere) szerinti keresés

Nettó ár: 13160 Ft
Kosárba tesz
Alapadatok
Hivatkozási szám
MSZ EN ISO 16017-1:2001
Dokumentumazonosító
113718
Cím
Beltéri, környezeti és munkahelyi levegő. Az illékony szerves vegyületek mintavétele és elemzése szorbenscsővel/termikus deszorpcióval/kapilláris-gázkromatográfiával. 1. rész: Szivattyús mintavétel (ISO 16017-1:2000)
Angol cím
Indoor, ambient and workplace air. Sampling and analysis of volatile organic compounds by sorbent tube/thermal desorption/capillary gas chromatography (ISO 16017-1:2000)
Alkalmazási terület
Az ISO 16017 e része általános útmutatást ad a levegőben lévő illékony szerves vegyületek (VOC-ok) mintavételéhez és elemzéséhez. Alkalmas környezeti, beltéri és munkahelyi légterek, valamint a kis- és ipari méretű mérőtérben lévő anyagok emissziójának értékelésére. Az ISO 16017 e része sokféle illékony szerves vegyülethez megfelelő, többek között szénhidrogénekhez, szénhidrogének halogénszármazékaihoz, észterekhez, glikol-éterekhez, ketonokhoz és alkoholokhoz. Ezeknek az illékony szerves vegyületeknek a mintavételéhez számos szorbens1) ajánlott; az egyes szorbensek alkalmazhatósági tartománya különböző. A nagyon poláros vegyületeket általában kémiai reakciónak kell alávetni, a környezeti hőmérséklettől függően a nagyon kis forráspontú vegyületeket a szorbensek csak részben fogják visszatartani, és csak minőségi becslésre alkalmazhatók. A szorbensek teljesen visszatartják a kevésbé illékony szerves vegyületeket, de azok csak részben nyerhetőek vissza. Táblázatokban adtuk meg azokat a vegyületeket, amelyeket az ISO 16017 e részéhez vizsgáltunk. Az ISO 16017 e része lehet, hogy alkalmazható olyan vegyületekre is, amelyeket nem soroltunk fel, de ezekben az esetekben ugyanazt a szorbenst vagy erősebb szorbenst tartalmazó kiegészítő cső használata ajánlatos. Az ISO 16017 ezen része alkalmazható az illékony szerves vegyületek levegőbe került gőzeinek mérésére, az egyes vegyületekre vonatkozó 0,5–100 mg/m3 koncentrációtartományban. A hasznos tartomány felső határát az alkalmazott szorbens szorpciós kapacitása és a gázkromatográfiás oszlop és érzékelő lineáris, dinamikus tartománya vagy a használt analitikai műszerezés mintaosztási képessége határozza meg. A szorpciós kapacitást áttörési levegőtérfogatként mérjük, amely meghatározza azt a legnagyobb levegőtérfogatot, amelyet nem szabad átlépni a mintavétel során. A hasznos tartomány alsó határa az érzékelő zajszintjétől és a szorbenscsöveken lévő vizsgálati és/vagy zavaróanyagok vakpróba-értékeitől függ. A zavaróanyagok előfordulása általában törtnanogram a megfelelően előkezelt Tenax GR és a szénalapú szorbensek, például Carbopack/Carbotrap típusú anyagok, szén molekulasziták és például a Spherocarb vagy aktív szén alapú molekulasziták esetén; kis nanogram koncentrációjúak a Tenax TA, illetve 5–50 ng koncentrációjúak az egyéb porózus polimerek, például a Chromosorb és Porapak szorbensek esetén. Ez utóbbi szorbenscsoport használatakor, a nagy belső háttérszintjük miatt, a kimutathatóság alsó határa, 10 liter levegőminta esetén, általában 0,5 µg/m3 . Az ISO 16017 ezen részében előírt eljárás alkalmazható a kis áramlási sebességű, személyi mintavevő szivattyúkra, és eredményként idővel súlyozott átlagkoncentrációt ad. Nem alkalmazható pillanatnyi vagy rövid távú koncentrációingadozások mérésére.
ICS
13.040.01 Levegőminőség általában
Műszaki Bizottság
A szabvány nyelve
magyar
Az érvényesség kezdete
2001-06-01
További adatok
Forrás
idt EN ISO 16017-1:2000; idt ISO 16017-1:2000
Előd
Utód
Módosítás
SZK-közlemények
Kapcsolódó európai jogszabály
Kereskedelmi adatok
A szabvány
kapható formátuma
Papír ,
PDF (letöltés) (a fájl mérete: 291212) ,
oldalszáma
34 oldal; Q kategória
ára
Nettó: 13160 Ft
Bruttó:
Papír formátum esetén (5% Áfával): 16582 Ft
PDF (letöltés) formátum esetén (27% Áfával): 16713 Ft
Szabvány életútja
Elődök

Jelenleg nincsenek előzmények

Megtekintett szabvány

MSZ EN ISO 16017-1:2001

2001-06-01

Utódok

Jelenleg nincsenek utódok